01 Ekim 2018
Sunucu: AkvimTV
01 Ekim 2018
Atatürk ve İstiklal Yürüyüşü, Kastamonu'da sona erdi .


İnebolu’dan başlayan 105 kilometrelik yürüyüş sona erdi
Kastamonu Valiliği ile Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen 4 günlük Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü Kastamonu’da sona erdi.
Kurtuluş Savaşı’nda İnebolu Limanı’na gelen silah ve cephanenin taşındığı İnebolu-Kastamonu arasındaki 105 kilometrelik yolda düzenlenen Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü, Türkiye’nin birçok ilinden yaklaşık 400 katılımcıyla İnebolu’dan başladı. Kastamonu Valiliği ile Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İnebolu, Küre, Seydiler ve Kastamonu Belediyelerinin de desteklediği 4 günlük program, 105 kilometrelik parkuru Kastamonu’da sona erdi.
Yürüyüşçülerin Kastamonu’ya geldiği esnada Kışla Parkında karşılama yapıldı. Buradaki karşılamanın ardından yürüyüşçüler, Türk Bayraklarını sallayarak Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk ve Şehit Şerife Bacının anıtına kadar yürüdü. Yürüyüş esnasında vatandaşlar, evlerinden Türk Bayrağı sallayarak yürüyenlere eşlik etti. Cumhuriyet Meydanın yürüyüşün sona ermesiyle ilgili kapanış töreni düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından en genç katılımcılara Vali Yaşar Karadeniz tarafından hediye takdim edildi.
Törende konuşan Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, “Yaklaşık 100 yıl önce bu topraklarda verilen büyük ve zorlu mücadelenin yeni nesillere sağlıklı bir şekilde o duygu ve o yürek birliği içerisinde aktarılması için buradayız. Atalarımızın, büyüklerimizin bizler için yaptığı fedakarlığın büyüklüğünü bizati yaşayarak sizlerde gözlemlediniz. Bu yolu daha anlamlı kılmak adına yaklaşık 1 yıldır Orman ve Su İşleri Bakanlığımız bünyesinde bulunan Milli Parklar Genel Müdürlüğünde İstiklal Yolunun bir Milli Parka dönüştürülmesi konusunda çalışmalar başlatılmıştır, projede de ciddi manada mesafe kat edilmiştir. Bu projenin ilk kısmı İnebolu-Ankara, ikinci kısmı da Ankara-İzmir güzergahı olacaktır. Dolayısıyla İstiklalimize giden yol, büyük bir etkinlik yolu ve tarihi bir güzergah olarak Milli Parka dönüştürülecektir. İnşallah bu çalışma kısa sürede sonuçlanır ve bundan sonraki İstiklal Yolu yürüyüşlerimizi bu milli park üzerinde yapmış oluruz ve bu yürüyüşlerimizin de daha anlam taşıması ve değerinin artmasını sağlar diye düşünüyorum” dedi.
Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, “İnebolu’dan İzmir’e kadar uzanacak İstiklal Yolu Projemiz bulunuyor. İlk etabı İnebolu-Kastamonu, ikinci etabı da Kastamonu-İzmir olacak. Bu projede İstiklal Yolu güzergahı üzerindeki yerler tamamen ıslah edilecek. Bu vesile ile Türkiye tarihindeki yerini tamamen almış olacak. Ben, bu maneviyatı, vatanseverliği ifade eden bu yürüyüşümüze katılan bütün vatandaşlarımıza teşekküre diyoruz. Yerelde de biz, bu konu ile ilgili her türlü imkanlarımızı seferber ediyoruz. Şerife Bacılarımızı, Nene Hatunlarımızı hiçbir zaman unutmadık ve unutturmayacağız. Bu bizim en büyük hedeflerimizden birisidir. Çünkü hala daha gelecekte de bizim bu birlik ve beraberliğe, bu vatanseverliğe ve bu toprak sevgisine ihtiyacımız var. Bu nedenle de bu birlik ve beraberlik içerisinde olan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki yıl tekrar burada buluşmuş oluruz” diye konuştu.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak da, “İstiklal Yolu birçok kahramanlar ortaya çıkarmıştır. Şehit Şerife Bacılar, Salih Kadı Reisler, Halime Çavuşlar ve birçokları. Bu kahramanlarımızı anmak, gençlerimizi bunları aktarmak için her yıl İstiklal Yolu Yürüyüş programı düzenliyoruz. 2008 yılından bu yana Kastamonu Valiliği önceliğinde Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde bu yürüyüşler gerçekleştirilmektir” şeklinde konuştu.
Yürüyüşe Zonguldak’tan katılan Zeki Yılmaz ise, “İlk defa katılıyorum. Daha önceden bir türlü fırsat bulamamıştım. Yürüyüş genel olarak iyiydi. İlk gün yağmurlu geçti, bu da biraz sıkıntı oluşturdu ama diğer günler iyiydi. Geceleri biraz hava soğudu. Tedbirlerimizi aldık, belediyelerimiz yardımcı oldu. Yiyecek içecek imkanlarımız iyiydi. Bu yürüyüşte Şehit Şerife Bacının geçtiği yollardan geçtik. Yürüdüğü yollardan yürüdük. Bu yürüyüş aslında Şehit Şerife Bacının yürüdüğü yolun yarısı bile değil. Biz, burada yürüdük manevi olarak anmak için. Bu vesile ile Şehit Şerife Bacıyı anıyoruz. Bütün Kurtuluş Savaşı şehitlerimizi anıyoruz” ifadelerini kullandı.
Yürüyüşe Kastamonu’dan katılan Sadık Bekar da, “11’incisini yaptığımız bu yürüyüştü parkurumuzu biraz zor geçti. Yağmur ve yağışlı havaydı ilk günler, sonraki günler iyiydi. Katılımcıların yürüyüşü ilimizin tanıtımı için çok önemli ve gençlere örnek olması için İstiklal Yolu Yürüyüşünü bu yılda bu şekilde tamamlamış olduk” dedi.
Yürüyüşe Bursa’dan katılan Figen Miyanyeli de, şunları kaydetti: “İstiklal Yolu Yürüyüşü ve Şehit Şerife Bacıyı Anma Etkinliklerine katıldım. 105 kilometre yürüdük. Çor zorlu hava şartları vardı, mekan şartları da zorluydu ama belediyeler ellerinden geleni yaptılar. Üç öğün yemeklerimizi dağıttılar. Çor güzel yeni arkadaşlıklar tanıdık. Duygusal anlar yaşadık. Şuanda yürüyüşümüz bitti”