27 Eylül 2018
Sunucu: AkvimTV
27 Eylül 2018
Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü başladı.


Kurtuluş Savaşı'nda cepheye silah ve erzak taşınan tarihi İstiklal Yolu'nun 90 kilometrelik İnebolu-Kastamonu güzergâhındaki geleneksel yürüyüş başladı. Kastamonu Valiliği'nin öncülüğünde düzenlenen "Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü" dolayısıyla İnebolu Türk Ocağı önünde tören düzenlendi.
Kaymakam Atakan Atasoy, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, Anadolu'yu saran işgallere karşı başlatılan istiklal mücadelesini destekleyen güzergahın İstiklal Yolu olarak adlandırıldığını söyledi.
O tarihte Anadolu'ya açılan tek pencere olan İnebolu'dan başlayıp Ankara'ya uzanan İstiklal Yolu'nun önemine değinen Kaymakam Atasoy, "İstanbul'dan ve Rusya'dan getirilen silah, cephane, lojistik malzeme, asker, mühimmat, İnebolu'dan karaya çıkarılıyor ve burada oluşturulan kağnı kolları ile Kastamonu üzerinden Ankara'ya ulaştırılıyordu. Kağnı ile kayığın işbirliği ile istiklale yürüyor ve yeni bir mucize yaratılıyordu. O yüzden İnebolu o kadar önemliydi ki ulu önder Atatürk, 'Gözüm Sakarya'da Dumlupınar'da kulağım İnebolu'da' diye belirterek bu yolun önemini vurgulamıştır." dedi.
İnebolulu denizcilerin ve Kastamonu halkının kayık ve kağnının birleşmesi ile destansı bir zafere imza attığını ifade eden Kaymakam Atasoy sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ecdadımızın şanlı mirası olan İstiklal Yolunun günümüzde Kastamonu Valiliğinin öncülüğünde siz değerli katılımcılarla Şerife Bacı ve tüm şehitlerimizi anma ve İstiklal Yolu Yürüyüşü olarak yeniden yaşatılması ayrıca takdir edilecek husustur. Bu kutlu yolda İstiklal Yolunda Şehit Şerife Bacının ve Hamamcı Kadı Salih Reis'in emekleri İnebolu halkının yiğitlikleri, kahraman Kastamonu halkının mücadelesinin unutulmaması için ve gelecek kuşaklara aktarmak için bu tür etkinlikleri daha çok katılım ile sağlamak zorundayız. Bu vatanın bize atalarımızın bir emaneti olduğunu unutmayarak milletimizin bağımsızlığını ve bütünlüğünü korumak için canlarını feda ettiklerini aklımızdan çıkarmadan aynı fedakarlık azim ve kararlılıkla her daim çalışmalıyız." Kaymakam Atasoy, konuşmanın ardından İnebolu-Kastamonu arasında 4 gün sürece Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü'nü başlattı.
Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen 400 kişinin katıldığı yürüyüşün 29 Eylül Cumartesi günü Kastamonu'da sona ereceği bildirildi.
Programa, Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.