22 Ekim 2018
Sunucu: AkvimTV
22 Ekim 2018
“Güvenli matkap” güven sağlayacak..Öğrencilerin icat etmiş olduğu güvenli matkap bilim şenliğinde
4007 TÜBİTAK Bilim Şöleninde mucitler icatlarını sergiliyor
TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Kastamonu’da devam ediyor. Lise öğrencilerinin kendi imkânları ile yaptıkları ve geliştirdikleri “Güvenli Matkap” bilim şenliğin gözdesi olmaya devam ediyor. Güvenli matkapı geliştirmeyi amaçlayan lise öğrencileri çalışmalarına devam edeceklerini ifade ettiler.
Kastamonu’da yaşayan Özlem Burma Mesleki ve Teknik Lisesi Mekatronik Bölümü 12.Sınıf iki lise öğrencisinin icat etmiş oldukları güvenli matkap bilim şenliğinde vatandaşlara sunuldu. Güvenli matkap icadının iş kazalarını önlemek amacıyla yaptıklarını belirten lise öğrencileri, matkabı geliştireceklerini söylediler.
Kuzeykent Kapalı Pazar Alanında açılan bilim şenliğine katılan matkap mucitlerinden 17 yaşındaki Tanju Şahin, “ Güvenlik amacıyla bu icadı yapmaya karar verdik. Birçok kişi matkap ile delme işlemi yaparken kazalara uğruyor. O kazaların önüne geçmek için matkap yapmak aklımıza geldi. Her şeyi bize ait parçalarını 3 boyutlu yazıcıda çıkarttık. Yani biraz onlar zaman aldı. Devresini tasarlamamız 1 hafta zamanımızı aldı. Her parçası monte edilebilir. Seri üretim yapan fabrikalarda kullanılabilir”dedi.
Güvenli matkab hava basıncı ve silindir sistemi ile çalışıyor
17 yaşındaki Muhsin Çataloğlu, “Biz matkabı iş kazalarından korumak için yaptık. Matkabımız basınçla çalışıyor. Matkabı yapmamız yaklaşık 1 hafta sürdü. Bizi en çok zorlayan şey: devresi oldu. Bir sürü devre denedik en sonunda bu devreyi bulduk. Çalışma sistemi kompresörümüz var. Basınçlı hava 6 bar sisteme hava veriyor. Sistemde kullanıyor silindir bu havayı. Devreyi yapmak için atölyemizde malzememiz vardı. Kendi hazır malzemelerimizden yaptık. Dışarıdan almadık. Devresinde zaman ayarlayıcı, kontaktörler ve butonlar kullandık. Düğmeye bastığımızda andan ışıklar yanmaya başlar. Zil çalmaya başlar. Ondan sonra mengene kapatır. Siper geldiği zaman yüzümüzü kapatır. Ondan sonra çalışma başlar. Tahtanın ortasını deler ve basınçlı havayla parça temizlenir. Bu arada hem parça temizlenir hem de parça soğutulur. İleride fabrikada kullanılacak olursa CNC veya ardiyo olur” şeklinde konuştu.