Hayvan otlatırken uçak mühendisi, TUSAŞ’ta işe başladı....
Sunucu: AkvimTV
08 Eylül 2018
Hayvan otlatırken uçak mühendisi, TUSAŞ’ta işe başladı....


Hayvan otlatırken uçak mühendisi olmayı hayal eden öğrenci, TUSAŞ’ta işe başladı
Hayvan otlatırken gökyüzünde gördüğü uçak sonrası uçak mühendisi olmayı hayal eden öğrenci, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii de işbaşı yaptı
Kastamonu’da köyünde hayvan otlatırken gökyüzünde gördüğü uçak sonrası uçak mühendisi olmayı hayal eden öğrenci, Kocaeli Üniversitesi’nde Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümünü kazanmasının ardından aynı zamanda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’de de işbaşı yaptı.
ÖSYM tarafından Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Bu sonuçlara göre Kastamonu’nun Araç ilçesi Çavuşlu Köyünde ikamet eden Ahmet Bulucu, Kocaeli Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümünü kazandı. Aynı zamanda Ahmet Bulucu, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Temel Kotil ile görüşerek, stajyer mühendis olarak bu kurumda da işe başladı. Bu gelişmeler ışığında Ahmet Bulucu, hayallerini de bir nevi gerçekleştirmiş oldu.
“Stajyer Mühendis olarak TUSAŞ’ta göreve başladı”
İhlas Haber Ajansı Kastamonu Bürosunun “Hayvan otlatırken gökyüzünde gördüğü uçak, tüm hayatını değiştirdi” başlık altında yapmış olduğu haber sonrasında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, habere konu olan Ahmet Bulucu ile makamında görüştü. TUSAŞ Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil tarafından ATAK, HÜRKUŞ, ANKA, GÖKTÜRK, HÜRJET gibi Türkiye’nin en önemli projelerine imza atan TUSAŞ’ın tesisleri gezdirilen Ahmet Bulucu, bu gezinin ardından stajyer mühendis olarak işe başlatıldı. Ahmet Bulucu, üniversiteye başlar başlamaz TUSAŞ’ın bünyesinde stajyer mühendis olarak göreve başlayan ilk öğrenci olma başarısı da gösterdi. Ziyarette Hazerbey Eğitim Kurumları Genel Müdürü Orhan Hazer’de yer aldı.
Bu ziyaretin ardından sosyal paylaşım sitesinden açıklamada bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, “Gözünün hep yükseklerde olduğunu söyleyen Kastamonulu Ahmet Bulucu kardeşimizin hayali uçak mühendisi olmak. Bizimle yaptığı görüşme sonrasında uçaklara olan tutkusunu anlatan Ahmet Bulucu, kurumumuzda Stajyer Mühendis programımızda çalışarak hayallerine bir adım daha yaklaşmış oldu” dedi.
“Hayvan otlatırken gökyüzünde gördüğü uçak sonrası uçak mühendisi olmaya karar verdi”
Araç ilçesine bağlı Çavuşlu Köyünde ikamet eden ve çiftçi bir ailenin çocuğu olan Ahmet Bulucu, ilkokul yıllarında hayvan otlattığı esnada gökyüzünde uçak gördü. Bunun üzerine hayallerini süsleyen uçak için azmedip çalışan Ahmet Bulucu, üniversite sınavlarına girerek Kocaeli Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümünü kazandı.
Uçmanın özgürlük olduğunu düşündüğünü söyleyen Ahmet Bulucu, uçak mühendisliğini bitirdikten sonra yerli uçak projesinde de yer almak istediğini ve bu yönde de kendisine hedef koyduğunu belirtti. Bunun üzerine TUSAŞ Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, Ahmet Bulucu ile görüşerek yerli uçak projesinde yer almak isteyen Bulucu’yu stajyer mühendis olarak göreve başlattı.
“Hem Kocaeli Üniversitesi uçak mühendisliğini kazandı hem de TUSAŞ’ta işe başladı”
Ahmet Bulucu’nun hayallerini gerçekleştirmesinde büyük destek olan Hazerbey Eğitim Kurumları Genel Müdürü Orhan Hazer de, düzenlediği basın toplantısında 12 Ağustos tarihli habere konu olan Ahmet Bulucu’nun hem uçak mühendisliğini hem de TUSAŞ’ta işe başladığını açıkladı.
Kastamonu’da ilk özel lise olduklarını söyleyen Orhan Hazer, “Biz özel okulculuğun öncüsü sayılırız. 800 öğrenciye ve ailelerine hitap ediyoruz ve onlara karşı sorumluyuz. Haliyle çalışmalarımızı hassas bir şekilde yürütüp, paylaşmak mecburiyetindeyiz” diye konuştu.
Hayvan otlatırken gördüğü uçak sonrasında uçak mühendisliğini okuma kararı alan ve oldukça etkileyici hikayesiyle ulusal basında da geniş yer alan Ahmet Bulucu’nun TUSAŞ’ta işe başladığını aktaran Hazerbey Eğitim Kurumları Genel Müdürü Orhan Hazer, “Öğrencimiz, Kocaeli Üniversitesi Uçak Gövde Motor bölümünü kazandı. Bu bizim için birkaç ay öncesinde bir sözdü ve bunu da gerçekleştirmiş olduk. Basında yer alan haberlerin ardından Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, bizleri öğrencimiz Ahmet Bulucu ile birlikte Ankara’ya davet etti. Temel Bey, öğrencimizin uçaklara olan sevdasını önemsedi ve daha üniversiteye bile başlamadan öğrencimizi, resmi olarak Türk Havacılık ve Uzay Sanayii şirketinde işe başlattı. Öğrencimiz uçak ile ilgili eğitimini tamamlarken fırsatını bulduğu zamanlarda şirkette çalışarak kendisini geliştirecek” şeklinde konuştu.