24 Ekim 2018
Sunucu: AkvimTV
24 Ekim 2018
Köylere yangın söndürme tüpü dağıtılacak..Yangın söndürme tüplerinin ardından köylere vanada kurulacak
Kastamonu’da geçtiğimiz hafta Araç ilçesi ile Küre ilçesinde çıkan köy yangını sonrası İl Özel İdaresi harekete geçti. Yangını, ilk çıkışta büyümeden kontrol altına almak için köylere yangın söndürme tüpleri dağıtılacak.
Kastamonu’da geçtiğimiz hafta Araç ilçesinde 8 ev ve Küre ilçesinde de 10 ev çıkan yangınlarda tamamen yanarak kullanılamaz hale gelmişti. Bunun üzerine bir çalışma başlatan Kastamonu İl Özel İdaresi, yangın ilk çıktığı esnada müdahale edilebilmesi için köylere yangın söndürme tüpleri dağıtılmasına karar verdi. Bu kapsamda alınan 1000 adet yangın söndürme tüpü, kontrolleri yapıldıktan sonra köy muhtarlarına dağıtılacak. Ayrıca yangın söndürme tüplerinin teslimi esnasında da köy muhtarlarına tüplerin kullanımı hakkında da eğitimler verilecek.
Kastamonu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, 1000 adet 6 kilogramlık yangın söndürme tüplerinin kontrollerinin ardından köy muhtarlarına dağıtılacağını belirterek, “Kastamonu, bilindiği üzere Türkiye’de 1055 köyüyle önemli bir envantere sahip, Türkiye’de üçüncü sırada bulunuyoruz. Çok eski yerleşim yerlerimizi, çok eski köylerimiz var. Dolayısıyla ahşap kökenli evlerimiz var. Geçtiğimiz hafta hem Araç ilçesinde hem de Küre ilçesinde köy yangınları oldu. Bizlerde, bu yangınları dikkate alarak bir proje başlattık. En azından her köyde yangının ilk çıktığında mücadele edilme anlamında birer yangın tüpü evlerde acil olarak bulunsun diye. Bu yangın tüpleri yangını söndürmeyecek ama ilk alevlenmede ilk parlamada ilk tedbir ve ilk önlem olarak bir sorunu belki hemen başında çözmede bizlere yardımcı olacak. Bu anlamda bir proje başlattık. Her köyümüze birer yangın tüpü teslim ediyoruz. Uzak noktalardan, kritik noktalardan başlayarak yangın tüpü alımımız ve dağıtımımız devam edecek. İlk etapta 1000 tane 6 kilogramlık yangın söndürme tüpü aldık, bunları önümüzdeki günlerde bütün köylerimize dağıtmış olacağız. Dağıtım esnasında da ilgili kaymakamlıklarca da köy muhtarlarına yangın söndürme tüpünün kullanımıyla ilgili eğitimlerde verilecek” dedi.
“Yangın söndürme tüplerinin ardından köylere vanada kurulacak”
Yangın söndürme tüplerinin ardından köylere vana kurulması için 2019 yılı bütçesine ödenek koyduklarını ifade eden Karahasan, şöyle konuştu: “Yangın söndürme tüpü, bir yangın söndürme aleti ama bir köydeki yangını söndürmek için değil ilk tedbir olarak. İkinci tedbirimizde 2019 yılı bütçesine hortum ve vanalarla ilgili bütçe koyduk. Yine tüm köylerimizde yangın vanalarını yerleştirerek orada itfaiye veya yangın söndürme araçları gelinceye kadar yangını söndürme yönünde de yerel tedbirler alınacak. Dolayısıyla bu iki tedbir büyük ölçüde yangınları büyümeden yayılmadan önlemiş olacak. Allah, her türlü yangın felaketinden bizleri korusun”