22 Ekim 2018
Sunucu: AkvimTV
22 Ekim 2018
Küre Dağları Milli Parkında yaşayan ayılar foto kapan tarafından ..(ÖZELYARINGEÇİLECEK)Küre Dağları Milli Parkında yaşayan ayılar foto kapan tarafından görüntülendi
Kastamonu’nun Şenpazar ilçesinde ormanlık alandaki ayıların doğal yaşamı foto kapana takıldı
Fotokapanın ne olduğunu anlamayan boz ayı foto kapanı dikkatle inceledi
KASTAMONU(İHA) – Kastamonu’nun Şenpazar ilçesi Küre Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde yaşayan boz ayılar su içmek için geldikleri su birikintisinin yanındaki foto kapan tarafından görüntülendi. Dünyada 100, Türkiye’de korunan önemli bölgelerden biri olan Küre Dağlarında ayıların doğal yaşamı foto kapan tarafından an ve an kayıt altında alındı.
Bartın'dan başlayarak Kastamonu'ya kadar uzanan Küre Dağları Milli Parkı'nda, yaban hayatı fotokapan ile görüntüleniyor. Kameraya takılan yaban hayvanları güzellikleri ile adeta büyülüyor. Bartın'dan başlayarak Sinop sınırına kadar uzanan Küre Dağları, yüzlerce hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Her yıl onlarca yerli ve yabancı doğasever, Küre Dağları Milli Parkı'nda yaban hayatını yakından keşfediyor. Doğal güzelliği, kanyonları, şelaleleri ve yaylaları ile kendisine hayran bırakan Küre Dağları Milli Parkı'nda yetkililer yaban hayatını da yakından takip ediyor. Sahada bulunan birçok hayvan türünü fotokapan ile görüntüleyen yetkililer, daha sonra izlenecek yol haritasını çıkartarak hayvanların ve bitkilerin yaşamına olumlu katkılar sağlıyor.
Bozayılar ve ceylan foto kapana takıldı
Şenpazar ilçesi sınırlarından bulunan Küre Dağları Milli Parkı'nda fotokapanların kurulmasından bu yana onlarca hayvan görüntüsü takıldı. Su içmek için su birikintisinin yanına gelen boz ayılar, ayı yavruları, ceylan ve kuşlar görüntülere görüntülere yansıdı. Bir boz ayının yavruları ile su içmesi foto kapanı incelemesi en ilgi çeken görüntüler arasında yer aldı. Su içtikten sonra etrafa dikkatlice bakan boz ayının hareketleri ise dikkat çekti. Su içmek gelen bir diğer yaban hayvanı ise ceylandı. Ceylan, su içtikten sonra foto kapanın görüş açısından kayboldu.