24 Ekim 2018
Sunucu: AkvimTV
24 Ekim 2018
Sıcaklıkların değişmesine aldanan meyve ağaçları çiçek açtı...Kastamonu’da sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonrasında erik ve ayva ağaçları çiçek açtı. Sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte ağaçlar yapraklarını dökmeye başlarken, bazı meyve ağaçları yeniden filizlenerek çiçek açtı.
Sonbaharı mevsiminin gelmesi ile birlikte sararan yapraklar dökülürken, Kastamonu’da güneşli seyreden hava sıcaklıkları meyve ağaçlarının yeniden çiçek açmasına neden oldu.Uzmanlara göre her ağacın çiçek açması için bir sıcaklık derecesi bulunuyor. Ağaç yaprakta iken, ihtiyaç duyduğu rutubet ve sıcaklığı yakalandığında yeniden çiçek açmak istiyor. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı ağaçlar da aldanıyor.
Yaz dönemlerinde hava sıcaklığının 10 dereceye kadar düştüğü, kış aylarında ise hava sıcaklıklarının 20-25 dereceye kadar çıktığının görüldüğünü anımsatan Ziraat Yüksek Mühendisi Beşir Küçükbayram, “Bitkilerde de özellikle ilkbahar döneminde ilk çiçeklenmeyi yapan vişne, kiraz, badem gibi ağaçlar da son günlerde Eylül ayının ilk günlerinde hava sıcaklıkları 1 hafta kadar gece sıcaklıkları 2 dereceye kadar düştü. Buna müteakip 1 hafta sonrasında ise hava sıcaklıkları anormal yükselerek 25 dereceye kadar çıktı. Bu durumda bitkiler, ağaçlar, aşırı sıcaklık farklarından dolayı çiçeklenme yaptıkları gözlemlenmektedir. Özellikle armut, kiraz, vişne ve badem gibi ağaçlar”dedi.
“Ağaçlar normal dönemine girerek ilkbaharda normal çiçeklenmesini yapacaktır”
Beşir Küçükbayram“Tabi ki bu çiçeklenme havaların da soğumasıyla birlikte bunları meyveye dönüşmeyecektir. İlkbahar döneminde de bunun bir sıkıntısı olmayacaktır, ağaçlar normal dönemine girerek ilkbaharda normal çiçeklenmesini yapacaktır. Havaların aşırı derecede aşırı soğuk gitmesi ve soğukların ardından hava sıcaklıklarının 25 derecelere kadar çıkması ağaçlarda aldatma diyebileceğimiz bir erken uyanma meydana getiriyor. Dolayısıyla çiçeklenme bu yüzden oluyor. Bu çiçeklenmelerden ötürü meyve oluşması mümkün değildir” şeklinde konuştu.